Wentylacja grawitacyjna, a wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – co wybrać?

Wentylacja i rekuperacja

Wentylacja grawitacyjna, a wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – co wybrać?

W domach jednorodzinnych stosowało się zazwyczaj wentylację grawitacyjną (naturalną), od niedawna uznanie inwestorów i coraz większą popularność użytkowników domowych zdobywa wentylacja mechaniczna.

Pierwsza działa w oparciu o system kominowy – powietrze usuwane jest z pomieszczeń za pomocą kanałów, zaś wprowadzane nawiewnikami okiennymi lub wnękami uchylonych okien powodując znaczne straty ciepła zimą, latem wtłaczając gorące powietrze do domu. Rozwiązanie to uzależnione jest od warunków atmosferycznych panujących za oknem.

W przypadku wentylacji nawiewno-wywiewnej (wentylacja mechaniczna) ruch powietrza odbywa się w kanałach doprowadzonych do wybranych pomieszczeń. Jego intensywność zależy od pracy wentylatorów, którymi bez trudu możemy sterować. Wentylacja mechaniczna wyposażona w rekuperator lub instalację GWC (gruntowy wymiennik ciepła) umożliwia ogrzanie wtłaczanego powietrza zimą do mieszkania, zaś latem je schładza.

 

Wentylacja grawitacyjna umożliwia stosunkowo niską wydajnością wymiany powietrza w pomieszczeniach. Wentylacja mechaniczna cechuje się znacznie szerszą funkcjonalnością. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość odzyskania ponad 90% ciepła z powietrza wywiewanego obniżając koszty ogrzewania o 50% (w porównaniu z wentylacją grawitacyjną).  Ten niewielki element gwarantuje nam maksymalnie świeże i czyste powietrze – bez pyłków, sierści, roztoczy, a także szkodliwych związków chemicznych, wydzielanych przez przedmioty codziennego użytku.

 

Podsumowując - polecamy zastosowanie wentylacji mechanicznej!

Dbając o budżet inwestycji zalecamy podjęcie decyzji o wyborze instalacji wentylacyjnej (grawitacyjna – kanały wentylacyjne w kominach / mechaniczna – przewody wentylacyjne) na etapie projektowania budynku lub przed przystąpieniem do jego budowy.

Przejdź do bazy wiedzy