Wentylacja i rekuperacja

Rolą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest dostarczanie optymalnej ilości świeżego powietrza w odpowiedniej temperaturze do budynku i usuwanie z niego powietrza zanieczyszczonego.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

System wentylacji mechanicznej mieszkań zapewnia wymaganą wymianę powietrza i reguluje wilgotność powietrza w pomieszczeniach. W odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej charakteryzuje się możliwością regulacji ilości powietrza dostarczanego do budynku niezależnie od warunków atmosferycznych, a wpływ na jej intensywność ma użytkownik systemu.

Zaletą systemu wentylacji mechanicznej jest możliwość zastosowania odzysku ciepła, co pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania i zdecydowanie poprawić jakość powietrza i komfort życia.

 

Zasada działania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Świeże, chłodne powietrze zasysane jest poprzez czerpnię, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła centrali wentylacyjnej ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego z wnętrza budynku, a następnie nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet.

Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza usuwana jest z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte, przechodząc przez wymiennik, oddaje swoje ciepło do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim. Cały proces przebiega praktycznie bezgłośnie i z minimalnym zużyciem energii.

Zasada działania wentylacji z odzyskiem ciepła

 

Korzyści wynikające z zastosowania wentylacji mechanicznej

  • Uzyskanie wymaganej wydajności systemu wentylacyjnego niezależnie od warunków zewnętrznych.
  • Możliwość zwiększania i zmniejszania wydajności instalacji wentylacji zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem.
  • Rekuperatory najnowszej generacji pozwalają na odzyskanie ponad 90% ciepła z powietrza wywiewanego.
  • Dobrze wykonany system wentylacyjny oparty na rekuperatorze pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o ponad 50% w porównaniu z wentylacją grawitacyjną.
  • Obniżenie strat ciepła w budynku może pozwolić na zakup urządzenia grzewczego o mniejszej mocy grzewczej (tańszego w zakupie).
  • W lecie w okresie nocnym możliwość nawiewania chłodnego powietrza za pomocą automatycznej tak zwanej funkcji free-coolig.
  • Możliwość filtracji powietrza doprowadzanego do pomieszczeń (pozytywnie wpływając na komfort życia alergików).
  • Brak przeciągów oraz hałasu ulicznego.

 

Korzyści wynikające z zastosowania wentylacji mechanicznej z rekuperacją

Zapotrzebowania na ciepło w domu jednorodzinnym o pow. ok. 150 m2

 

Rekuperator (centralna wentylacja z odzyskiem ciepła)

Centralna wentylacja z odzyskiem ciepła

Rekuperator jest urządzeniem zasilanym energią elektryczną, służącym do wtłaczania i wyciągania powietrza z pomieszczeń w systemach wentylacyjnych z odzyskiem ciepła (systemach rekuperacji) zapewniając odzysk ciepła z powietrza obniżając zapotrzebowanie energetyczne budynku.

 

 

 

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC)

Gruntowy wymiennik ciepła

Gruntowy wymiennik ciepła jest opcjonalnym uzupełnieniem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. GWC to stosunkowo prosta instalacja wykorzystująca darmową energię skumulowaną w gruncie, spełniając dwie funkcje: wstępnego podgrzewania powietrze zimą oraz schładzania go latem – robiąc to jeszcze zanim powietrze trafi do rekuperatora.

Zainteresowany ofertą?

Skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i doradzimy najlepsze rozwiązanie.

793 031 760

Bezpłatna wycena